Toets Nask/Science

Pulsar Nask2 4e ed - Hoofdstuk 6 - Chemisch rekenen oefentoetsen & antwoorden

4e editie

Deze oefentoets behandelt o.m. de volgende onderwerpen: reactiesnelheid, katalysator, dichtheid, concentratie, atoommassa, molecuulmassa, wet van behoud van massa, massaverhouding, chemisch rekenen, overmaat 


Wanneer er gevraagd wordt om iets uit te rekenen, doe dat dan altijd op de volgende stapsgewijze manier:

  • Gegeven (wat zijn de gegevens? Noteer deze)

  • Gevraagd

  • Formule(s)

  • Berekening (noteer ook je tussenstappen!)

  • Conclusie (en controleer of je echt het antwoord op de vraag hebt gegeven, inclusief eenheid)

Het is belangrijk om op deze manier te werken om de vraag volledig te beantwoorden en op je toets alle punten te scoren.

Pulsar Nask2 4e ed
Toets Nask/Science
Pulsar Nask2 4e ed
Online maken
Toets afdrukken
Gebruik Binas tabel 33 om de atoommassa’s van de atomen te vinden.H2O H = 1,0 uO = 16,0 u2 * H = 2 * 1,0 = 2,0 u1 * O = 1 * 16,0 = 16,0 u2,0 + 16,0 = 18,0 uDe molecuulmassa van H2O is 18,0 u.Fe2O3Fe = 55,8 uO = 16,0 u2 * Fe = 2 * 55,8 = 111,163 * O = 3 * 16,0 = 48,0111,16 + 48,0 = 159,6 uDe molecuulmassa van Fe2O3 is 159,6 u.NH3N = 14,0H = 1,01 * N = 14,03 * 1,0 = 3,0 14,0 + 3,0 = 17,0 uDe molecuulmassa van NH3 is 17,0 u.C6H12O6C = 12,0H = 1,0O = 16,06 * C = 6 * 12,0 = 72,0 u12 * H = 12 * 1,0 = 12,0 u6 * O = 6 * 16,0 = 96,0 u72,0 + 12,0 + 96,0 = 180,0 uDe molecuulmassa van C6H12O6 is 180,0 u. Gegeven:V = 150 mL = 150 cm3Dichtheid = 0,0021 g/cm3Gevraagd:m = ? Verhoudingstabel & berekening:gram0,0021……cm311150We doen 0,0021 : 1 = 0,0021 ggram0,00210,0021…cm311150Vervolgens  0,0021 * 150 = 0,315 ggram0,00210,00210,315cm311150Conclusie:massa NO2 = 0,315 gGegeven:V = 0,1 LDichtheid = 1,977 g/LGevraagd:m = ?Verhoudingstabel & berekening:gram1,977……L110,1We doen 1,977 : 1 = 1,977 ggram1,9771,977…L110,1Vervolgens 1,977 * 0,1 = 0,1977 g\gram1,9771,9770,1977L110,1Conclusie:massa CO2 = 0,1977 gGegeven:V = 0,420 L = 420 mL = 420 cm3Dichtheid = 0,0014 g/cm3Gevraagd:m = ?Verhoudingstabel & berekening:gram0,0014……cm311420We doen 0,0014 : 1 = 0,0014 ggram0,00140,0014…cm311420Vervolgens 0,0014 * 420 = 0,588 ggram0,00140,00140,588cm311420Conclusie:massa O2 = 0,588 g De massaverhouding reken je uit door eerst de molecuulmassa van alle stoffen uit te rekenen en dit te vermenigvuldigen met de coëfficiënt dat voor de stof staat in de reactie.Molecuulmassa’s:Na =1 * 23,0 u Cl2 = 2 * 35,5 = 71,0 uNaCl = 23,0 + 35,5 = 58,5 uVerhouding:2 Na : 1 Cl2 : 2 NaCl2 * 23,0 : 1 * 71,0 : 2 * 58,5Massaverhouding45,98 : 70,9 : 116,88Molecuulmassa’sNa = 23,0 u O2 = 2 * 16,0 = 32,0 u Na2O = 2 * 23,0 + 1 * 16,0 = 62,0 u Verhouding:4 Na : 1 O2 : 2 Na2O4 * 23,0 : 1 * 32,0 : 2 * 62,0Massaverhouding92,0 : 32,0 : 124,0Molecuulmassa’sCH4 = 1 * 12,0 + 4 * 1,0 = 16,0 uO2 = 2 * 16,0 = 32,0 uCO2 = 12,0 + 2 * 16,0 = 44,0 uH2O = 2 * 1,0 + 16,0 = 18,0 uVerhouding1 * CH4 : 2 * O2 : 1 * CO2 : 2 * H2O1 * 16,0 : 2 * 32,0 : 1 * 44,0 : 2 * 18,0Massaverhouding:16,0 : 64,0 : 44,0 : 36,0 De reactiesnelheid kan op verschillende manieren beïnvloed worden:Soort stofKatalysatorConcentratieTemperatuurVerdelingsgraad Als de concentratie wordt vergroot dan zullen er meer deeltjes zijn die gaan reageren. Hierdoor zal de reactiesnelheid omhoog gaan. Magnesium = Mg = 24,3 u Zoutzuur = HClH = 1,0 uCl = 35,5 u1,0 + 35,5 = 36,5 uMassaverhoudingMg : HCl = 24,3 : 36,5We gaan eerst uitrekenen hoeveel zoutzuur we nodig hebben om 4 gram magnesium te laten reagerenVerhoudingstabel:Mg24,314HCl36,5……Eerst doen we 36,5 : 24,3 = 1,5Mg24,31  4HCl36,51,5 …Vervolgens doen we 1,5 * 4 = 6Mg24,31  4HCl36,51,5 6Voor de reactie van 4 gram magnesium is er dus 6 gram zoutzuur nodig. We hebben 8 gram zoutzuur. Zoutzuur is dan in overmaat aanwezig.Na de reactie blijft er dus 8 – 6 = 2 gram zoutzuur over. Bij het tekenen van de grafiek zetten we de tijd (s) op de x-as en het volume zuurstofgas (mL) op de Y-as. Zet bij de assen de astitel (met eenheid). Beide tabellen mogen in één grafiek zodat we de lijnen goed kunnen vergelijken. De blauwe lijn is met mangaan(IV)oxideDe oranje lijn is zonder mangaan(IV)oxideDe proef met de katalysator is de reactiesnelheid het grootst. Dit zie je doordat de grafiek bij deze proef het steilste omhoog gaat. Dit betekent dat hier in kortere tijd meer product ontstaat.Gegeven:mwaterstofperoxide = 10 gram2 H2O2 (l) 🡪 2 H2O (l) + O2 (g)Gevraagd:mzuurstof = ? Formule:Werken met massaverhoudingBerekening:Massaverhouding = 2 * H2O2 = 2 * (2*1,0+2*16,0) = 2 * 34,0 = 68,0 u1 * O2 = 1 * (2*16,0) = 32,00 uH2O2 : O2 = 68,0 : 32,0Verhoudingstabel:H2O268,0110O232,0……Eerst doen we 32,0 : 68,0 = 0,47H2O268,0110O232,00,47…Vervolgens doen we 0,47 * 10 = 4,7.H2O268,0110O232,00,474,7ConclusieBij de ontleding van 10 gram waterstofperoxide ontstaat 4,7 g zuurstof. Thiofeen = C4H4SBij een volledige verbranding reageert de stof met zuurstof (O2).In de tekst staat dat er koolstofdioxide, water en zwaveldioxide ontstaan.Reactieschema:Thiofeen + zuurstof 🡪 koolstofdioxide + water + zwaveldioxideReactievergelijking:C4H4S + O2 🡪 CO2 + H2O + SO2Kloppend makenWe tellen hoeveel atomen we van elke soort voor en na de pijl hebben.AtoomsoortVoor de pijlNa de pijlC41H42S11O25We zetten een 4 voor CO2C4H4S + O2 🡪 4 CO2 + H2O + SO2AtoomsoortVoor de pijlNa de pijlC44H42S11O211We zetten een 2 voor H2OC4H4S + O2 🡪 4 CO2 + 2 H2O + SO2AtoomsoortVoor de pijlNa de pijlC44H44S11O212We zetten een 6 voor O2C4H4S + 6 O2 🡪 4 CO2 + 2 H2O + SO2AtoomsoortVoor de pijlNa de pijlC44H44S11O1212Kloppende reactievergelijking:C4H4S + 6 O2 🡪 4 CO2 + 2 H2O + SO2Uit 1 molecuul thiofeen kan 1 molecuul zwavel worden gehaald, omdat er 1 S atoom in een molecuul thiofeen zit.Gegeven:mthiofeen = 15 kgGevraagd:mzwavel = ? kgFormuleWe rekenen met massaverhoudingenBerekeningMolaire massa’s berekenen:Thiofeen = C4H4S4 * C = 4 * 12,0 = 48,0 u4 * H = 4 * 1,0 = 4,0 u1 * S = 1 * 32,1 = 32,1 u48,0 + 4,0 + 32,1 = 84,1 uZwavel = S1 * S = 1 * 32,1 = 32,1 uVerhoudingstabelC4H4S84,1115S32,1……Eerst doen we 32,1 : 84,1 = 0,38C4H4S84,1115S32,10,38…Vervolgens doen we 0,38 * 15 = 5,7C4H4S84,1115S32,10,385,7ConclusieEr kan maximaal 5,7 kg zwavel ontstaat uit 15 kg thiofeen.

Deze toets bestellen?

Voordeligst
Lidmaatschap ToetsMij
€ 12,99/mnd
  • Snel nog even wat toetsen oefenen? Kies dan onze meest flexibele optie.
  • Je kunt maandelijks opzeggen.
  • Toegang tot alle vakken bij ToetsMij.
Kies dit abonnement

Wat krijg je bij een abonnement?

  • Toegang tot alle vakken
  • 20 kwalitatieve oefentoetsen per maand
  • Antwoorden, uitwerkingen en toelichtingen
  • Geen stress voor het maken van toetsen
Eenvoudig en veilig betalen met iDEAL of creditcard
3 maanden ToetsMij
€ 12,99
€ 10,99/mnd
  • Voordelig en flexibel. Ideaal als je maar een paar maanden toetsen hoeft te gebruiken.
  • Betaal per kwartaal en bespaar hiermee 2 euro per maand.
  • Toegang tot alle vakken bij ToetsMij.
Kies dit abonnement

Wat krijg je bij een abonnement?

  • Toegang tot alle vakken
  • 20 kwalitatieve oefentoetsen per maand
  • Antwoorden, uitwerkingen en toelichtingen
  • Geen stress voor het maken van toetsen
Eenvoudig en veilig betalen met iDEAL of creditcard
1 jaar ToetsMij
€ 12,99
€ 7,50/mnd
  • Favoriete keuze van meer dan 70% van de gebruikers.
  • Betaal slechts 90 euro per jaar en bespaar hiermee 65 euro.
  • Geniet van een volledig jaar toegang tot alle vakken bij ToetsMij.
Kies dit abonnement

Wat krijg je bij een abonnement?

  • Toegang tot alle vakken
  • 20 kwalitatieve oefentoetsen per maand
  • Antwoorden, uitwerkingen en toelichtingen
  • Geen stress voor het maken van toetsen
Eenvoudig en veilig betalen met iDEAL of creditcard

Dit zeggen leerlingen en ouders

10

Cijfers omhoog

Onze zoon had in februari zeker 12 minpunten. Hij is gestart met oefenen via Toets mij en heeft een geweldige eindsprint getrokken en afgelopen week bijna het onmogelijke waargemaakt. Er zijn nog maar 2 minpunten over en nog niet alle toetsen zijn terug. Het heeft onze zoon enorm geholpen, omdat er breed getoetst wordt en de vraagstelling, zoals van hem begrepen, overeenkomt met de toets. Als je de oefentoetsen goed kunt maken, beheers je de stof echt goed!

AP
9.0

Fijn dat leerlingen alvast een keer een toets kunnen oefenen die eruit ziet zoals op school.

Wij hebben sinds kort Toetsmij, omdat onze dochter het erg lastig heeft met Wiskunde. Op deze manier kan ze het hoofdstuk oefenen met een toets die qua vraagstelling overeenkomt met de toetsen op school. Nu kan ze dit dus eerst oefenen voordat ze de echte toets moet doen. Als docent Engels die werkt met Of Course en All Right kan ik bevestigen dat de toetsen grotendeels overeenkomen met de vraagwijze van de methode zelf. Dat is dus heel fijn voor leerlingen om te oefenen. We hadden heel even een dingetje met het nakijken, want de uitwerkingen werden niet goed weergegeven. Even een mailtje en binnen een dag reactie en ICT ging meteen aan de slag met het herstellen van de uitwerkingen. Super contact, goede dienstverlening! Aanrader!

Lelani van den Berg
10

Zéér tevreden!!

Lid geworden voor mijn zoon in leerjaar 1 van (toen 13) inmiddels 15. Hij zit nu in leerjaar 3 HAVO. Elk boek is makkelijk te vinden en alsmede mailt met een probleem omdat hij Duits krijgt uit een boek van leerjaar 2 word dit zelfs op zondag binnen een half uur opgelost en toegevoegd aan ons account! Zo’n toffe service zie je niet vaak meer! Dus wij zijn zéér tevreden. Sinds we het nu weer gebruiken (tijdje niet gebruikt) scoort hij weer voldoendes en zelf voor wiskunde een 8.8!

Linda Ockers

Zoek in meer dan 10.000 toetsen

Echte toetsvragen, precies aansluitend op jouw lesmethode en leerjaar. Voor klas 1 t/m 6 van vmbo-t t/m gymnasium.

Ik zit in het
en doe
ik wil beter worden in