BuiteNLand 4e ed - Hoofdstuk 2 - Schatkist aarde oefentoetsen & antwoorden
Aardkern, aardmantel en aardkorst
Toelichting:
De aardkern is het binnenste van de aarde, vast en héél warm. Hier omheen zit de aardmantel die vloeibaar is (vanwege de hitte van de kern). Daarop drijft de aardkorst, Sydie bestaat uit meerdere platen die als puzzelstukjes in elkaar passen.
Precambrium – Paleozoïcum – Mesozoïcum - Kenozoïcum Stollingsgesteente. Een hard stollingsgesteente is basalt. Een poreus (en licht) stollingsgesteente is puimsteen (of tufsteen). Bij dagbouw worden er enorme stukken grond afgegraven vanaf het oppervlak om zo bij de grondstoffen te komen. Bij schachtbouwen gebruikt met schachten en mijnen om diep in de ondergrond grondstoffen de delven.Een delfstof is een grondstof die je uit de grond omhoog haalt, zoals aardolie, aardgas, diamanten of steenkool. Dit zijn dus grondstoffen. Maar niet alle grondstoffen haal je uit de grond: denk aan cacaobonen, koffiebonen en wol. Deze grondstoffen zijn dus geen delfstoffen.
Toelichting:
Hoewel beide begrippen op elkaar lijken, is het goed om voor jezelf dit onderscheid te maken in betekenis. Het is namelijk niet exact hetzelfde. Als je zelf weet wat het verschil is, kan je vragen over delfstoffen en grondstoffen ook beter maken!
A = Reservoirgesteente
B = Moedergesteente
Winning was te duur en vervuilend.
De ontdekking van de grote gasbel in Groningen. Gas kon nu gebruikt worden in plaats van steenkool
Het Krijt eindigde abrupt door een enorme meteorietinslag vanuit de ruimte (in de buurt van Mexico). Hierbij kwam zoveel stof en as in de lucht dat de hele aarde voor jaren donker werd en bedekt raakte met een laag stof en as. Vrijwel alle grote zoogdieren en reptielen, dus ook de dinosauriërs, stierven uit.
We kunnen dat nu terugzien omdat fossielen van dinosauriërs alleen maar voorkomen in bepaalde aardlagen. Aardlagen die ontstaan zijn tot 66 miljoen jaar geleden. Daarna volgt een laag stof/as van de meteorietinslag en daarboven vinden we geen enkel fossiel van dinosaurussen meer: oftewel, ze moeten zijn uitgestorven nadat die laag stof en as is neergedaald (na de meteorietinslag).
Massa-extinctie
Dit is waar.
Nederland heeft al een lange reis over onze aardbol gemaakt. Op de geologische tijdschaal gezien lag de aardkorst waarop Nederland elke keer ergens anders lag. Ook al beweegt de aardplaat waarop Nederland ligt maar een paar centimeter per jaar, als je maar miljoenen jaren wacht kan je dan toch een behoorlijke reis maken over de aardbol. Tijdens het Perm (270 miljoen jaar geleden) lagen we rond de evenaar. Rond de evenaar is het erg warm en heel nat, waardoor er in die tijd veel tropisch regenwoud kon groeien in Nederland.
Toelichting:
Denk bij het maken terug aan de reis die Pangea (het supercontinent) heeft afgelegd. Als het goed is, weet je hierbij dat Nederland niet altijd op dezelfde plek lag. Hiermee kun je dan ook beredeneren dat Nederland ooit in een warmer klimaat gelegen heeft, en dus tropisch regenwoud had.
Pangea.
Toelichting:
270 miljoen jaar geleden zaten alle continenten nog aan elkaar vast, dit noemen we een supercontinent. De naam van dit supercontinent, dat je ziet in bron 1, is Pangea. (Later is Pangea door platentektoniek uit elkaar gevallen, wat 270 miljoen jaar later heeft geresulteerd in de continenten die we nu hebben).
Omdat het zo koud was (ijstijd) dat er heel veel water werd omgezet in ijs / ijskappen/ gletsjers. Hierdoor stond de zeespiegel honderden meters lager en was er dus geen water tussen Engeland en Nederland.
Toelichting:
Bedenk bij deze vraag wat de situatie 2 miljoen jaar geleden in Nederland was (IJstijd).
Bij de linkerafbeelding hoort: graniet, (dit is een) stollingsgesteente, fossielen afwezig. Bij de rechterafbeelding hoort zandsteen, (dit is een) sedimentgesteente), fossielen aanwezig.
In zandsteen komen wel fossielen voor. Zandsteen is ontstaan door een opeenstapeling van heel veel zanddeeltjes. Door hoge druk en hoge temperaturen van honderden meters zand op elkaar verandert de onderkant in zandsteen. Als er vroeger toevallig een dier of plant dood ging en tussen de lagen zand terechtkwam, kan je die nu terug vinden als fossielen.
Bij graniet/stollingsgesteente kan dat niet, omdat stollingsgesteente ontstaat na het stollen van vloeibaar magma. Magma is gesmolten gesteente uit het binnenste van de aarde. Geen enkel dier/plant of skelet kan deze temperaturen doorstaan. Daarom zijn hier geen fossielen in terug te vinden.metamorf gesteente: gesteente dat onder hoge druk en/of temperatuur andere eigenschappen heeft gekregen. Vanuit kalk ontstaat (via het sedimentgesteente kalksteen) uiteindelijk het metamorf gesteente marmer.
Drie van de volgende:
het aantal mensen op aarde groeit.
we worden alsmaar rijker, dus kunnen meer consumeren/kopen.
verouderde spullen worden steeds sneller vervangen door nieuwe (omdat repareren vaak duurder is).
voor het verplaatsen van grondstoffen/delfstoffen, mensen en producten is steeds meer transport nodig. Transport kost energie, en energie komt uit grondstoffen.
Nederland en Europa zijn zo sterk afhankelijk van één land, in dit geval China. China kan dus bepalen wat de prijs is (een enorm hoge prijs vragen), of zelfs de export/uitvoer van deze kritieke grondstoffen verminderen/stopzetten omdat ze de grondstoffen zelf nodig hebben of om zo politieke druk uit te oefenen op de EU en daarmee Nederland.
Toelichting:
Het belangrijkste is dat je hier beseft dat de afhankelijkheid van één land nadelig is.
Circulaire economie (ook wel kringloopeconomie genoemd).
De afvalvoetafdruk wordt kleiner/neemt af, want er is minder afval. Producten worden gerecycled in plaats van ze meteen af te danken als ‘afval’.
De aanwezigheid van steenkool + de goede transportverbindingen over de Rijn (om met transportschepen de steenkool te vervoeren).
Hoe verder noordwestelijk de mijn ligt, hoe later deze gesloten is.
Omdat in het zuidoosten de steenkool het dichtst aan het oppervlak ligt. Hier zijn ze dus begonnen met delven, maar al gauw was hier al het steenkool uit de grond en moest de mijn sluiten. Vervolgens werden er nieuwe mijnen geopend verder noordwestelijk, die dieper moesten graven, tot het ook hier op was en de mijn sloot, waarna men weer verder noordwestelijk ging, tot uiteindelijk ook deze mijnen moesten sluiten.
Toelichting:
Bij atlasvragen is niets zo belangrijk als begrijpen wat je op de kaart in de atlas ziet. De beste tip is, om eerst de kaart zelf te bestuderen, nog voordat je de vragen die er bij horen leest. Zorg dat je weet waar de kaart over gaat. Wat is de titel, in welk land/regio zitten we, wat laat de legenda mij zien, wat is het onderwerp van deze bron/kaart? Daarna kun je de vragen gaan lezen en maken.
Hoewel de situatie in Duitsland niet in je boek voorkomt, is het bij deze vraag vooral belangrijk dat je de atlaskaart kunt interpreteren. Hiervoor kun je de kennis die je hebt over de situatie in Nederland toepassen op een andere situatie, in dit geval de situatie in het Ruhrgebied.
Deze toets bestellen?
- Snel nog even wat toetsen oefenen? Kies dan onze meest flexibele optie.
- Je kunt maandelijks opzeggen.
- Toegang tot alle vakken bij ToetsMij.
Wat krijg je bij een abonnement?
- Toegang tot alle vakken
- 20 kwalitatieve oefentoetsen per maand
- Antwoorden, uitwerkingen en toelichtingen
- Geen stress voor het maken van toetsen
- Voordelig en flexibel. Ideaal als je maar een paar maanden toetsen hoeft te gebruiken.
- Betaal per kwartaal en bespaar hiermee 2 euro per maand.
- Toegang tot alle vakken bij ToetsMij.
Wat krijg je bij een abonnement?
- Toegang tot alle vakken
- 20 kwalitatieve oefentoetsen per maand
- Antwoorden, uitwerkingen en toelichtingen
- Geen stress voor het maken van toetsen
- Favoriete keuze van meer dan 70% van de gebruikers.
- Betaal slechts 90 euro per jaar en bespaar hiermee 65 euro.
- Geniet van een volledig jaar toegang tot alle vakken bij ToetsMij.
Wat krijg je bij een abonnement?
- Toegang tot alle vakken
- 20 kwalitatieve oefentoetsen per maand
- Antwoorden, uitwerkingen en toelichtingen
- Geen stress voor het maken van toetsen
Dit zeggen leerlingen en ouders
Cijfers omhoog
Onze zoon had in februari zeker 12 minpunten. Hij is gestart met oefenen via Toets mij en heeft een geweldige eindsprint getrokken en afgelopen week bijna het onmogelijke waargemaakt. Er zijn nog maar 2 minpunten over en nog niet alle toetsen zijn terug. Het heeft onze zoon enorm geholpen, omdat er breed getoetst wordt en de vraagstelling, zoals van hem begrepen, overeenkomt met de toets. Als je de oefentoetsen goed kunt maken, beheers je de stof echt goed!
Fijn dat leerlingen alvast een keer een toets kunnen oefenen die eruit ziet zoals op school.
Wij hebben sinds kort Toetsmij, omdat onze dochter het erg lastig heeft met Wiskunde. Op deze manier kan ze het hoofdstuk oefenen met een toets die qua vraagstelling overeenkomt met de toetsen op school. Nu kan ze dit dus eerst oefenen voordat ze de echte toets moet doen. Als docent Engels die werkt met Of Course en All Right kan ik bevestigen dat de toetsen grotendeels overeenkomen met de vraagwijze van de methode zelf. Dat is dus heel fijn voor leerlingen om te oefenen. We hadden heel even een dingetje met het nakijken, want de uitwerkingen werden niet goed weergegeven. Even een mailtje en binnen een dag reactie en ICT ging meteen aan de slag met het herstellen van de uitwerkingen. Super contact, goede dienstverlening! Aanrader!
Zéér tevreden!!
Lid geworden voor mijn zoon in leerjaar 1 van (toen 13) inmiddels 15. Hij zit nu in leerjaar 3 HAVO. Elk boek is makkelijk te vinden en alsmede mailt met een probleem omdat hij Duits krijgt uit een boek van leerjaar 2 word dit zelfs op zondag binnen een half uur opgelost en toegevoegd aan ons account! Zo’n toffe service zie je niet vaak meer! Dus wij zijn zéér tevreden. Sinds we het nu weer gebruiken (tijdje niet gebruikt) scoort hij weer voldoendes en zelf voor wiskunde een 8.8!
Zoek in meer dan 10.000 toetsen
Echte toetsvragen, precies aansluitend op jouw lesmethode en leerjaar. Voor klas 1 t/m 6 van vmbo-t t/m gymnasium.